بررسی تفاوت های آزمون آیلتس و تافل

بررسی تفاوت های آزمون آیلتس و تافل

 

افرادی که قصد ادامه تحصیل در یک کشور انگلیسی زبان را دارند و یا در کشورهای غیر انگلیسی زبان قصد ادامه ی تحصیل در رشته و دوره ای که به زبان انگلیسی ارائه می شود را دارند و یا حتی خواهان اخذ ویزای کاری و مهاجرت کاری به کشورهای انگلیسی زبان و حتی برخی از کشورهای غیرانگلیسی زبان هستند بایستی توانایی و تسلط خود بر زبان انگلیسی را با ارائه یک مدرک بین المللی زبان انگلیسی به اثبات برسانند. دو آزمونی که در حال حاضر از اهمیت و اعتبار خاصی در سطح جهانی برخوردار هستند آزمون های IELTSو TOEFL می باشند. ولیکن سوالی که ذهن بسیاری از داوطلبان را به خود مشغول نموده است انتخاب یکی از این دو آزمون است و ما نیز در این مجال به بررسی تفاوت های این دو آزمون و اعتبار سنجی آن ها می پردازیم.

IELTS که کوتاه شده ی عبارت International English Language Testing System می باشد در حال حاضر به عنوان معتبرترین آزمون بین المللی زبان انگلیسی در سراسر جهان شناخته می شود، این آزمون توانایی یک فرد غیر انگلیسی زبان در برقراری ارتباط با استفاده از زبان انگلیسی در سطح بین المللی را مورد سنجش قرار می دهد. هر چند لهجه ی غالب در این آزمون بریتانیایی (British) می باشد ولیکن عملا در این آزمون شاهد رنج متفاوتی از لهجه ها از جمله لهجه استرالیایی می باشیم که این امر باعث پذیرش گسترده ی این آزمون در سطح بین المللی گشته است به طوری که حدودا تمامی دانشگاه های دنیا از جمله دانشگاه های ایالات متحده امریکا نتایج این آزمون را می پذیرند. این آزمون توسط سازمان های فوق العاده معتبر British Council، University of Cambridge ESOL Examination و IDP Education Australia برگزار می گردد. همچنین این آزمون در دو گونه ی Academic و General ارائه می شود که انتخاب یکی از این دو وابسته به نیاز شما می باشند.

TOEFL که کوتاه شده ی عبارت Test of English as a Foreign Language می باشد برای ورود به بیش از 9000 کالج و دانشگاه در ایالات متحده امریکا، کانادا و حتی برخی دانشگاه ها در سایر نقاط جهان دارای اعتبار می باشد. این آزمون در دو نوع کاغذی PBT و اینترنتی iBT برگزار می گردد که البته به مرور زمان آزمون PBT اعتبار خود را از دست داده است. برخلاف آزمونIELTS که رنج گسترده ای از لهجه ها را در خود گنجانده است تمرکز TOEFL تنها بر لهجه ی امریکایی (American) می باشد و لذا این محدودیت باعث گشته تا نسبت به IELTS از اعتبار بین المللی کمتری برخوردار می باشد. این آزمون توسط سازمان Educational Testing Service در سطح جهانی برگزار می گردد.

هر دو آزمون فوق تسط داوطلب را بر چهار توانایی اصلی زبان انگلیسی یعنی Listening، Reading، Writing و Speaking را مورد سنجش قرار می دهند که البته بایستی این مطلب را عنوان کرد که در هر بخش تفاوت هایی وجود دارد که ذکر آن ها الزامی است. اولین تفاوت این دو آزمون در مدت زمانی است که آزمون به طول می انجامد. آزمون IELTS زمانی در حدود 2 ساعت و 45 دقیقه را به خود اختصاص می دهد در حالی که آزمون TOEFL در حدود 4 ساعت به طول می انجامد که این آزمون را متاسفانه به یک ماراتن تبدیل کرده است.

Listening:

عمده ترین تفاوت این دو آزمون در بخش Listening تفاوت در لهجه ای است که در این دو آزمون شما خواهید شنید. همان طور که پیش تر اشاره نمودیم لهجه ی که شما در آزمون TOEFL با آن مواجه خواهید بود لهجه ی امریکایی است ولیکن در آزمون IELTSشما با رنج متفاوتی از لهجه ها رو به رو خواهید بود هر چند که لهجه ی اصلی بریتانیایی خواهد بود و تسلط بر لهجه ی بریتانیایی برای شما کافی خواهد بود.

در آزمون IELTS این بخش حدود 30 دقیقه به طول می انجامد که شامل 4 بخش مجزا است که دو بخش اول موضوعات عمومی را در برمی گیرد و بخش های سوم و چهارم موضوعات آکادمیک را در خود گنجانده اند. در این آزمون شما شاهد رنج متفاوتی از سوالات از جمله چند گزینه ای، پر کردن جای خالی، پر کردن چارت، جدول و خواهید بود. که این تفاوت گونه های سوال سبب اعتباردهی فوق العاده ای به آزمون IELTS شده است.

در آزمون TOEFL این بخش حدود 60 الی 90 دقیقه به طول خواهد انجامید که شامل 2 تا 3 مکالمه و 4 تا 6 سخنرانی آکادمیک خواهد بود. آن چه شما در این آزمون خواهید شنید موضوعاتی آکادمیک خواهند بود و تمامی سوالات چند گزینه ای خواهند بود.

Reading:

آزمون IELTS شامل 3 متن آکادمیک می باشد که به طور عموم از آسان به دشوار ارائه شده اند، شامل 40 سوال از گونه های متفاوت (چند گزینه ای، پر کردن جای خالی، پر کردن چارت، جدول و ) است و زمانی که برای هر متن در نظر گرفته شده است در حدود 20 دقیقه می باشد. البته این نکته بایستی ذکر گردد که در آزمون Academic نوع متون متفاوت هستند و شما شاهد متون عمومی نیز خواهید بود.

آزمون TOEFL  شامل 4 تا 6 متن آکادمیک می باشد که در یک سطح از دشواری قرار دارند و مدت زمانی که برای این بخش در نظر گرفته شده 60 الی 100 دقیقه بسته به تعداد و طول متون خواهد بود. در این بخش هم شما شاهد سوالات جند گزینه ای خواهید بود.

Writing:

آزمون IELTS شامل دو بخش متفاوت است. در بخش اول شما 20 دقیقه فرصت دارید تا گراف، جدول و یا دیاگرام را در حداقل 150 لغت تشریح و توصیف نمایید و در بخش دوم نیز بایستی در بازه زمانی 40 دقیقه ای با حداقل 250 کلمه یک مقاله بنویسید. در آزمون General بخش اول نگارش یک نامه ی اداری در حداقل 150 کلمه در مدت زمان 20 دقیقه می باشد.

آزمون TOEFL نیز شامل دو بخش است ولی مطلب بسیار مهم این است که شما در آزمون iBT بایستی متن خود را تایپ نمایید لذا بایستی توانایی خوبی در تایپ انگلیسی داشته باشید. بخش اول به صورت تلفیقی می باشد بدین معنی که شما در یک ابتدا بایستی متنی در حدود 300 کلمه را بخوانید و در ادامه یک سخنرانی 2 دقیقه ای در ارتباط با همان موضوع را خواهید شنید که بایستی در حین گوش دادن نکات کلیدی را یادداشت نمایید و سپس به شما 30 دقیقه وقت داده می شود تا یک مقاله در حدود 150 الی 225 کلمه ای بنویسید. در بخش دوم نیز تنها 20 دقیقه وقت به شما داده می شود تا یک مقاله ی 300 تا 350 کلمه ای بنویسید.

Speaking:

آن چه به طور چشم گیری باعث برتری آزمون IELTS نسبت به TOEFL شده است بخش Speaking است. در آزمون PBT که بخشی به عنوان Speaking در نظر گرفته نشده است و در آزمون iBT هم شما به سوالات پاسخ می دهید صدای شما از طریق میکروفون ضبط می گردد و به شبکه نمره دهی آنلاین ای تی اس (ETS Online Scoring Network) ارسال می گردد ولی در آزمون IELTS این بخش به صورت رو در رو برگزار می گردد. که همین امر باعث می شود توانایی واقعی داوطلب در برقراری ارتباط کلامی در محیط به نحو مناسبی سنجیده شود. در آزمون IELTS شما مختار هستید با لهجه ی دلخواه خود صحبت کنید و اصرار بر استفاده از لهجه ی بریتانیایی نیست.

با توجه به آن چه در این مقاله ذکر کردیم موسسه آموزش زبان ملک پور (MIE) به افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی و یا کاری دارند با توجه به اعتبار و مقبولیت بین المللی بیشتر آزمون IELTS شرکت در این آزمون را به شما پیشنهاد می کنیم و همچنین دوره ای منحصر و فوق العاده را با عنوان SIC در ایران پایه گذاری نموده ایم که امکان کسب نمره مقبول شما برای فردی که سطح دانش پایه ای از زبان انگلیسی را دارد در مدت زمان حداکثر 7 ماه فراهم می آورد.